Jedź do Rzymu! Krótki, treściwy przewodnik.

Podróże

19 lutego 2023

Co trzeba zobaczyć będąc w Rzymie?
Oto kilka najważniejszych miejsc i zabytków.
Niesamowitych nie tylko ze względu na swoje piękno, ale i na wciąż żywą - skoro o niej pamiętamy - historię.

Zestawiając poniżej te najważniejsze do odwiedzenia miejsca, chciałabym także przybliżyć je Wam w subiektywnych tekstach na blogu.
Być może ich doświadczanie stanie się dzięki tym kilku słowom pełniejsze?...

A zatem jeśli zechcecie przenieść się na momemt do Rzymu i poczytać o jego wspaniałościach nieco więcej - wystarczy po prostu kliknąć w wybraną fotografię będącą zaproszeniem do kolejnego artykułu na blogu.


ROMA ANTICA - Rzym antyczny

Podziwianie wszechobecnych pozostałości dawnego Rzymu da nam tym więcej przyjemności, im bardziej będziemy "wiedzieć jak na nie patrzeć". 
Oznacza to wschłuchanie się także w ich historię, w rolę, jaką odegrały w czasach antycznych, i w dzieje, jakie były ich udziałem.

Parco Archeologico del Colosseo, czyli Park Archeologiczny Kolosseum, obejmuje niezwykłe starożytne kompleksy należące do centralnego obszaru archeologicznego Rzymu, a mianowicie Kolosseum, Forum Romanum i Palatyn.

Historia Miasta zaczyna się na Wzgórzu Palatyńskim, gdy - jak podaje legenda - Romulus wytyczył bruzdą pierwszy kwadrat pod osadę.
W czasach Antyku na wzgórzu wznosiły się imponujące wille znamienitych Rzymian oraz wspaniałe cesarskie budynki pałacowe. Palatyn, il PALATINO stał się bowiem oficjalną siedzibą Ceasarzy. Pałac cesarski, przy wykorzystaniu różnicy poziomów, spektakularnie otwierał się na dolinę, w której do dziś możemy zobaczyć ślady i ruiny ogromnego CIRCO MASSIMO, czyli dawnego rzymskiego cyrku, gdzie odbywały się m.in. wyścigi rydwanów.


IL COLOSSEO
Koloseum, czyli tzw. Teatr Flawiuszów, nie to jedna z najsłynniejszych budowli na świaenie i popularna wizytówka Rzymu. Koloseum można oglądać z zewnątrz, ale także zwiedzić jego wnętrze.
Ogrom i potęga Koloseum pobudzą naszą wyobraźnię zwłaszcza wtedy, gdy popatrzymy na tę arenę od środka i posłuchamy o jej dziejach i przeznaczeniu.


Coś więcej o Koloseum? - Kliknij w zdjęcie i przejdź do tekstu na blogu.


FORUM ROMANUM

Forum Rzymskie, czyli centrum życia miasta i jego mieszkańców. 
Idąc Via dei Fori Imperiali, czyli wiodącą od Koloseum ulicą Forów Cesarskich, przejdziemy zwdłuż obszaru zajętego właśnie przez Forum Romanum po jednej stronie ulicy, oraz przez Fora Cesarskie po drugiej. 
Dotrzemy tak do Wzgórza Kapitolińskiego, gdzie znajdziemy punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Forum Romanum i Koloseum.


O ciekawostkach na temat Forum Romanum możesz przeczytać w artykule na blogu - kliknij w zdjęcie powyżej.
O ciekawostkach z dziejów Forum Romanum możesz przeczytać w artykule na blogu - kliknij w zdjęcie powyżej.


Z ważniejszych antycznych obiektów warto odwiedzić:
- Teatr Marcellusa (gdzie za Portkiem Oktawii trafimy na doskonałe, tradycyjne restauracje),
a także w dalszej części Miasta:
- miejsce śmierci Juliusza Cezara przy Largo di Torre Argentina
- niesamowite ruiny Term Karakalli
- malowniczy odcinek dawnej, rzymskiej drogi Via Appia Antica oraz katakumby rzymskie.
Niezwykłą antyczną budowlą rzymską jest teżz oczywiście Panteon, o którym wspominam nieco niżej.


MONTE CAPITOLINO - Wzgórze Kapitolińskie

Kapitol - do dziś serce polityczne, kiedyś także religijne, Rzymu i obowiązkowy punkt na trasie turysty kochającego piekno i historię tego Miasta.


LUPA CAPITOLINA
To tu, na Kapitolu, przechowywana jest słynna
Wilczyca Kapitolińska, symbol Miasta i jego legendarnych początków. Nawet jesli nie znajdziemy czasu na odwiedzenie Muzeuów Kapitolińskich - bo tam stoi oryginał rzeźby - powienniśmy koniecznie stanać pod kolumną wynoszącą kopię Wilczycy nad perspektywę otwierajacą się z Kapitolu na Forum Romanum.Klikając w zdjęcie przeniesiesz się do artykułu o legendzie na temat początków Rzymu i o znaczeniu Wilczycy Kapitolińskiej.


IL CAMPIDOGLIO
Kapitol - najważniejsze rzymskie wzgórze od zarania Miasta.
Zachwyci nas najpiękniejszym na świecie placem - tarasem miejskim, otwierajacym się z wysokości wzgórza na wspaniały widok Rzymu. Piazza del Campidoglio, bo o tym placu mowa, to przepiekny efekt urbanistycznej wizji Michała Anioła Buonarrotiego.
Z drugiej strony wzgórza znajdziemy równie wspaniały punkt widokowy - na Forum Romanum. Kliknij w zdjęcie i odwiedź najważniejsze rzymskie wzgórze od zarania Miasta - Kapitol.


ROMA MONUMENTALE - Rzym monumentalny

P.S. Nie zapomnijcie odwiedzić Słonika Minerwy... czyli Elefantino della Minerva (zwanego tez kurczaczkiem Pulcino della Minerva) autorstwa Berniniego, który stoi sobie na tyłach Panteonu.


Ciąg dalszy nastąpi.....


--------------
Artykuł o rzymskich zabytkach dopiero powstaje.
Oto link do filmiku - KLIK!, dzięki któremu przespacerujesz się po Rzymie nocą i przećwiczysz włoskie nazwy najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w Wiecznym Mieście.

Gdzie znaleźć przewodnika/przewodniczkę po Rzymie?
Basia Kamińska - Planet Rome - przejdź na blog Basi -  KLIK! 

Zagubieni w Rzymie - opowiedzą m.in. o tym, co ciekawego można robić w Rzymie z dziećmi: pobierz e-book "Rzym Dla Rodziny" - KLIK! ...lub zajrzyj na blog - KLIK!


--------------
Gdzie się zatrzymać?
Noclegi w Rzymie:

Domizia - centrum Rzymu, pięć lokalizacji - Klik! (najtaniej: Top Floor Navona,
Top Floor Guest House, Residenza Domizia, Nova Domizia, Domus Coronari)

La Casetta @bemyguest - mieszkanko u Kasi, kontakt bezpośredni Klik!, na AirBnB Klik!

Apartamenty Via Virginia, kontakt do Marty na Facebooku - Klik!

Apartament Roma 73, kontakt do Tomasza na Facebooku - Klik! lub na Booking - Klik!

Apartament Piramide - Klik!

Apartament Monetverde - Klik! u Oli (Instagram - Klik!)

Edyta Pensjonat, kontakt bezpośredni - Klik!


--------------
Jaki zabrać ze sobą przewodnik książkowy?
Ten, który napisała Marta Lasota, nauczycielka włoskiego, pilot wycieczek, podróżniczka i autorka przewodników: "Rzym i Watykan" - KLIK!
Podobne artykuły