Koloseum. Krótki, treściwy przewodnik.

Kultura

7 września 2023

Finché esisterà il Colosseo, esisterà anche Roma.
Jak długo istnieć będzie Koloseum, istnieć będzie także Rzym.


Colosseum. Symbol Rzymu.


Ogromny, pierwszy kamienny amfiteatr rzymski, budowany od ok. 70 do 80 r.n.e. i pełniący swą funkcję przez 443 lata, tzn. aż do ostatnich igrzysk w roku 528.
Zwany jest amfiteatrem Flawiuszów - od swoich założycieli, cesarzy z dynastii Flawiuszów: Tytusa i Wespazjana.

  • długość ok. 188 m i szerokość ok. 156 m
  • wysokość ok. 50 m
  • cztery poziomy fasady
  • po 80 arkad na trzech pierwszych poziomach
  • do 70.000 widzów

Istnieje tylko jedno Colosseum - to w Rzymie. Inne amfiteatry i areny rzymskie nie noszą tej nazwy. Fot. Spencer Davis

W Koloseum odbywały się rozmaite widowiska: polowania, walki gladiatorów, egzekucje skazańców, a także bitwy "morskie" toczone na arenie, którą wypełniano wodą z podziemnej rzeki. Wcześniej istniało w tym miejscu sztuczne jezioro będące częścią domu Nerona Domus Aurea.
Swą nazwę Koloseum otrzymało w średniowieczu od stojącej w sąsiedztwie gigantycznej statuy Nerona (Colossos, ok. 35 m.) - zwanej coliss eum, która niestety nie przetrwała do naszych czasów.

W czasie 100 dni inauguracji w 80 roku n.e. amfiteatr stał się prawdziwym ołtarzem "chleba i igrzysk", na którym złożono w "ofierze" od pięciu do dziewięciu tysięcy zwierząt, m.in. lwów i niedźwiedzi, a także życie wielu skazańców.

Budowla posiadała płócienny, ruchomy dach velarium, chroniący od słońca i obsługiwany przez specjalny oddział żołnierzy rzymskiej marynarki.
Na dwóch poziomach pod areną znajdowała się sieć korytarzy i pomieszczeń dla ludzi i zwierząt, tajne przejście dla cesarza oraz system maszyn służących np. do zmiany dekoracji.

Ten wspaniały amfiteatr ledwo przetrwał do naszych czasów. We wczesnym średniowieczu był bowiem nagminnie rabowany z kamienia, z płyt cennego trawertynu (ok. 100.000 m2), którym wyłożono jego mury, oraz z marmuru.
Co ciekawe, przed ostateczną grabieżą ocalili tę niezwykłą budowlę chrześcijanie. Rabunkową rozbiórkę Koloseum, które w średniowieczu uważano za miejsce męczeństwa chrześcijan, zakończył akt konsekracji budowli w roku 1750.

Czy ta przepiękna arena rzeczywiście jednak była - jak chce legenda - świadkiem męczeństwa chrześcijan? Nie ma na to żadnych dowodów. Natomiast bez wątpienia zginęły tu setki skazańców i gladiatorów.
Jest więc Koloseum niemym pomnikiem męstwa i godności właśnie tych "idących na śmierć" ludzi.



---------------------
Dojazd

Metro Linia B / B1 Stacja COLOSSEO, Autobusy
Trasa
Najbliższe najważniejsze zabytki:
Kapitol CAMPIDOGLIO, Pomnik Ojczyzny VITTORIANO,
Forum Romanum FORO ROMANO, Palatyn PALATINO,
"złota willa" Nerona DOMUS AUREA
Inne miejsca w dalszym sąsiedztwie:
pozostałości cyrku Circus Maximus CIRCO MASSIMO
Usta Prawdy BOCCA DELLA VERITÀ w kościele S. Maria in Cosmedin

Podobne artykuły