Monte Capitolino. Krótki, treściwy przewodnik.

Kultura

17 września 2023

Włoskie porzekadło mówi:
Chi va a Roma perde la poltrona. - Kto rusza do Rzymu, traci fotel (w znaczeniu: kto opuszcza miejsce, które dotąd zajmował, może już go nie odzyskać, bo zajmie je kto inny).

Rzymianie mają na to wesołą odpowiedź: 
Vado al Campidoglio e la poltrona la rivoglio! - Idę na Kapitol, bo fotel chcę z powrotem (idę, aby go odzyskać).


Kapitol - Monte Capitolino. Polityczne i religijne serce Imperium Rzymskiego.

Jedno z siedmiu wzgórz rzymskich, Kapitol, strategiczne miejsce Rzymu, pełniło od początku podwójną funkcję: ośrodka władzy politycznej oraz centrum religijnego.

Istniejące tu dwa szczyty, Arx od północy oraz Capitolium od południa, łączyła niecka Asylum (stąd termin "azyl"), gdzie pierwszy król Rzymu, Romulus, udzielał schronienia banitom z sąsiednich osad.
Szukający nowej szansy ludzie, wśród których z pewnością nie brakowało rzezimieszków, stanowili cenny kapitał, który pomógł dalekowzrocznemu Romulusowi zwiększyć i zróżnicować swój lud, czyli przyszłą populację Miasta.
Rozwojowi rzymskiej społeczności służyć miało oczywiście także legendarne porwanie Sabinek, kobiet jednego z najstarszych okolicznych plemion. 


Asylum położone było w niecce między wgórzami Arx i Capitolium. Plan wg: Cassius Ahenobarbus.


Obecnie w Asylum, czyli dawnym miejscu schronienia "aspirujących Rzymian", znajduje się jeden z najpiękniejszych miejskich "tarasów" na świecie: Piazza del Campidoglio. Zaprojektowany przez Michała Anioła plac uwieńczony jest wspaniałym posągiem konnym cesarza Marka Aureliusza, który zwraca się ku panoramie Miasta.

 

Piazza del Campidoglio autorstwa Michała Anioła Buonarrotiego. To tutaj mieściło się Asylum, które dla uciekinierów i swych przyszłych ziomków stworzył Romulus.

Asylum... Według Liwiusza był to stary zwyczaj założycieli miast: "ściągając do siebie ludzi wątpliwego pochodzenia, zmyślali opowieść, że wyrosła im ludność z głębi ziemi." W istocie zbiegali się tu wszyscy z sąsiednich narodów, którzy skazani zostali na banicję, czyli zakaz "wody, ognia i dachu" (aquae et ignis et tecti interdictio). Oni to stali się "pierwszym zawiązkiem tworzącej się potęgi Rzymu".
A. W. Mikołajczak, Kapitol, Poznań 1994


Na szczycie Arx stoi dziś Basilica di S. Maria in Aracoeli. Na wierzchołku południowym natomiast, w miejscu, gdzie w czasach antycznych wznosiła się ogromna świątynia Jowisza Kapitolińskiego, znajduje się Palazzo dei Conservatori (Pałac Konserwatorów).

W głębi Placu Kapitolińskiego widzimy Pałac Senatorów, który stanął w miejscu rzymskiego Tabularium, czyli archiwum, gdzie przechowywano ważne akty prawne i dokumenty. Resztki dawnych murów Tabularium zobaczymy od strony Forum Romanum.

Nim zejdziemy z Kapitolu na Forum Romanum warto udać się na taras widokowy. Dotrzemy tu przejściem pomiędzy Pałacem Konserwatorów a Pałacem Senatorów/Tabularium. Nieco dalej na południe znajduje się Skała Tarpejska, z której strącano zdrajców. Jeśli wierzyć legendzie, nazwa skały pochodzi od imienia Tarpei, córki rzymskiego wodza obrońców Kapitolu. Tarpea zakochała się w wodzu Sabinów Tacjuszu, dla którego zdradziła swój lud (w innej wersji - zarządała złotych bransolet i naramienników), została jednak przez Tacjusza oszukana: Sabinowie zadusili ją tarczami i być może pochowali lub strącili z urwistej skały w południowej części Kapitolu.

Zejście na Forum Romanum znajduje się po przeciwnej stronie Tabularium: ujrzymy tam wyniesioną na kolumnie kopię Wilczycy Kapitolińskiej.

Za nią rozpościera się Forum Romanum.



Dlaczego warto odwiedzić Muzea Kapitolińskie? - przeczytaj na blogu u Magdy i Beaty, Italianki.pl - Klik!

Podobne artykuły