Prosecco, winna perełka

Kuchnia

29 grudnia 2020

(Drogi, bardzo młody Czytelniku, jeśli w poniższym artykule chcesz poczytać o napoju alkoholowym i nie skończyłeś jeszcze osiemnastu lat, to prosimy, abyś poczekał z tym do pełnoletności.
Jeśli natomiast chcesz poczytać o ważnym składniku kultury Włoch, to wiedz, że nikt Ci tego nie zabrania.)

Prosecco, winna perełka

We Włoszech winorośl uprawia się wszędzie - i wszędzie wytwarza się wino. Każdy zakątek ma swoją odmianę, w której się specjalizuje i którą, w dużej mierze, potrafi spożytkować samodzielnie, w ramach własnej uciechy...
Dlatego pytanie o najlepsze włoskie białe wino może wzbudzić wiele emocji.
Jeśli jednak dodamy, że chodzi o wino musujące - pytanie przestaje być aż tak ryzykowne...


Cały świat zna oczywiście Franciacorta, Moscato d’Asti, Gran Spumante czy Pinot Spumante.
Ale znane i lubiane jest także Prosecco, coraz bardziej doceniane i modne również w Polsce.
Ale - proszę Państwa - wszystkie te wina to nie są szampany, chociaż bąbelki, które w nich cenimy, również powstają w sposób naturalny.
Włoskie wina musujące wytwarzane są metodą włoską, od nazwiska jej wynalazcy zwaną il metodo Martinotti (lub Martinotti-Charmat).

Dlaczego Prosecco?

Choćby dlatego, że w upalny letni wieczór nic nie zastąpi lekkiego, srebrzystego i skrzącego się drobnymi bąbelkami Prosecco.
Również dlatego, że sięgając po Prosecco z oznaczeniem DOCG możemy zawsze spodziewać się wina na sprawdzonym, dobrym poziomie. Dotyczy to również win w umiarkowanej cenie.
Poza tym, Prosecco łączy ludzi o rozmaitych gustach - i tych, którzy lubią wino wytrawne, jak i tych, którzy wolą jego delikatną, elegancką łagodność.
Dlatego toasty wznoszone Prosecco sprawdzą się w każdym towarzystwie, również w Noc Sylwestrową.

Prosecco ze wzgórz Valdobbiadene

Najlepsze wino Prosecco wytwarzane jest obecnie w regionie Veneto, na obszarze pomiędzy Conegliano i Valdobbiadene, poza tym także w regionie Friuli Venezia Giulia.

Wzgórza Conegliano i Valdobbiadene, czyli po włosku Colline di Conegliano e Valdobbiadene, to matecznik najbardziej cenionych typów Prosecco.
Ze względu na unikalny, przepiękny krajobraz, obszar ten w 2019 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

fot. Alberto Davide Lorenzi, Prosecco Valley

Gdybym miała doradzić, po jakie Prosecco sięgać, podzieliłabym się własnym upodobaniem (popartym niemałym doświadczeniem) do Prosecco Superiore di Valdobbiadene DOCG, zwanego niekiedy po prostu il Valdobbiadene.

Słowo “superiore”, czyli w dosłownym znaczeniu “wyższy”, tak naprawdę informuje nas o najlepszej jakości, o “wyższych zaletach” wyróżniających to wino na tle innych, podobnych.
Myślę, że zaopatrując się w butelkę Prosecco nie powinniśmy tej informacji przeoczyć.
Sięgajmy więc po Prosecco Superiore.
Oznaczenie DOCG natomiast przysługuje tylko winom wytwarzanym z winogron pochodzących ze wzgórz Conegliano i Valdobbiadene. I cóż ono oznacza?
DOCG - czyli Denominazione di Origine Controllata e Garantita - to informacja, że pochodzenie wina jest kontrolowane i zagwarantowane odpowiednimi przepisami, a także - że wino spełnia określone wymagania jakościowe. Oznaczenie ma na celu ochronę oryginalnych produktów, a zatem również ochronę ich jakości, na przykład poprzez regulacje dotyczące uprawy czy metody wytwarzania.

Innym oznaczeniem, na które warto zwrócić uwagę, jest DOC, czyli Denominazione di Origine Controllata, które również reguluje kwestie pochodzenia, uprawy i wyrobu. Oznaczenie to ma nieco mniejsze znaczenie niż DOCG, ale oczywiście nie pozostaje bez wpływu na jakość produktów.

Warto wiedzieć, że za najlepsze z najlepszych uważane są Prosecco zwane il Cartizze z kilku miejsc w okolicach miejscowości Valdobbiadene, a także typ “Rive” - z winogron z najbardziej stromych zboczy, czyli z niewielkiego obszaru.
Gdy w grę wchodzą tak doskonałe wina - zawsze podaje się ich rocznik, przez wzgląd na możliwe różnice. Rocznik znakowany na butelce to il millesimo. O oznakowanym w ten sposób Prosecco powiemy, że jest millesimato.

BRUT czy DRY?

Przyjrzyjmy się podstawowym stopniom “wytrawności” Prosecco, wyznaczanym na podstawie zawartości cukrów:

Extra Brut - wino o najmniejszej zawartości cukrów, czyli najbardziej wytrawne
Brut - wytrawne
Extra Dry - jest nieco bogatsze w zawartość cukru, bywa określane jako półwytrawne
Dry - w tej skali jest to wino najmniej wytrawne

Ale uwaga: od Prosecco nie należy oczekiwać “smaku słodkiego”, mimo że niektóre jego wersje są naprawdę delikatne. Po tego rodzaju “słodkie” doznania należy udać się do zupełnie innych win, znanych “liquorosi”, ale to już historia na odrębną opowieść.

Jeżeli ktoś chciałby robić drinki i koktajle na bazie Prosecco, to powinien sięgnąć po prostsze i tańsze te jego rodzaje, których raczej nie nazwiemy Superiori.

Ale pamiętajmy - dobre wino to takie, które nam smakuje.
Niech chwila z Prosecco będzie dla nas przyjemnością, a nie snobizmem.

un calice - kielich
un brindisi - toast
brindare - wznosić toast

Pozostaje już tylko schłodzić butelkę Prosecco Superiore di Valdobbiadene DOCG.
I aby ją otworzyć nie trzeba czekać na żadną okazję - prócz tej, kiedy zechcecie po prostu cieszyć się jego subtelnym aromatem.

Właśnie dla takiej okazji, razem z mężem, zapraszamy Was na jedną z sardyńskich plaż przy Golfo di Orosei. CIN! CIN! - Kliknij tutaj!
Słońce co prawda zachodziło po drugiej stronie wyspy, ale morze - jak zwykle - nie zawiodło...

Podobne artykuły